HISTORIA

130 lat tradycji

Choć czasy, gdy Dywilan Polskie Dywany Wełniane był przedsiębiorstwem państwowym i zatrudniał ponad 2.500 pracowników to już przeszłość, to historia Dywilanu toczy się dalej i w ostatnich latach nabiera rozpędu... Dzisiejszy Dywilan to innowacyjna i elastyczna firma, która skutecznie funkcjonuje na rynku polskim i rynkach zagranicznych. Nasza pasja i wizja napędzają rozwój, a młody zespół pracowników zapewnia kreatywne i nowoczesne podejście do zarządzania firmą, a także do tworzenia nowych kolekcji zgodnych ze światowymi trendami. Wytężona praca w ostatnich latach zaowocowała bardzo dobrym przyjęciem naszej najnowszej kolekcji dywanów wełnianych na światowych targach DOMOTEX 2010 odbywających się każdego roku w Hanowerze. Na sukces ten wpływ miało wprowadzenie nowej gamy kolorystycznej oraz wykorzystanie pełnych możliwości najnowocześniejszego, 8-kolorowego krosna dywanowego, które zwiększyło nasze możliwości projektowo-produkcyjne.

Kolejny krok w rozwoju firmy nastąpił wiosną 2010 roku kiedy to dzięki wsparciu z funduszy unijnych zakupiliśmy nowe krosno do produkcji TKANEJ SZTUCZNEJ TRAWY. Krosno wykorzystuje technologię face-to-face stosowaną jak dotąd jedynie w produkcji dywanów. Użycie tej technologii w wytwarzaniu sztucznej trawy to innowacyjne rozwiązanie po raz pierwszy zastosowane w Polsce przez naszą firmę. Wydarzenie to uznajemy jako jedno z najważniejszych w dotychczasowej historii "prywatnego Dywilanu" powstałego w 2000 roku... .

Ale wróćmy do początków starej Fabryki Dywanów DYWILAN S.A.

 • Początek - 1881-1972

  W 1881 w dzisiejszym centrum Łodzi na ulicy Kilińskiego Juliusz Fial i Wilhelm Lucker założyli niewielką fabrykę pluszu. Kilka lat później do spółki przystąpił Ferdynand Finster, a wkrótce i jego brat Teodor Finster. Po krótkim czasie Teodor spłacił wszystkich wspólników i objął kierownictwo nad ŁÓDZKĄ MANUFAKTURĄ PLUSZOWĄ. Początkowo manufaktura produkowała tkaniny obiciowe i imitacje futer. W latach II wojny światowej, wówczas już w ŁÓDZKIEJ MANUFAKTURZE PLUSZU I DYWANÓW TEODORA FINSTERA produkowano głównie koce i sukno mundurowe dla potrzeb armii niemieckiej, a także tkaniny obiciowe, dywany i chodniki dywanowe na papierowych spodach. Załoga liczyła około 900 osób - głównie Niemców.
  W styczniu 1945 r. fabrykę przejęli polscy robotnicy. Fabryka zmieniła nazwę na ZAKŁADY PRZEMYSŁU JEDWABNICZEGO - GALANTERYJNEGO nr 1.
  W roku 1951 fabryka ponownie zmieniła nazwę na FABRYKA PLUSZU I DYWANÓW im. "Tadka Ajzena". Przedsiębiorstwo zatrudniało ok 1000 osób.
  Historia - Początek - Apretura Historia - Początek - Farbiarnia Historia - Początek - Tkalnia
  Historia - Początek Historia - Początek

 • Rozkwit i upadek - 1972-1999

  Lata gierkowskie przyniosły decyzję o przeprofilowaniu firmy i ukierunkowanie produkcji przede wszystkim na dywany. Uchwałą Rządu z 1972 r. przystąpiono do budowy nowej fabryki przy ul. Dąbrowskiego 247. Lokalizacja na tzw. Dąbrowie Przemysłowej była wyrazem koncepcji likwidacji obiektów przemysłowych z centrum miasta i stworzenia pierścienia przemysłowego na obrzeżach Łodzi, oddzielonego od dzielnic mieszkalnych ochronnym pasem terenów zadrzewionych. Budowę ukończono po 24 miesiącach. Producent dywanów był w stanie wyprodukować samodzielnie dywany i chodniki od początku do końca, ponieważ posiadała cały cykl technologiczny począwszy od farbiarni i skończywszy na wykończalni.
  W 1975 r. osiągnięto pełną zdolność produkcyjną, wytwarzając 1,5 mln m2 dywanów, a także 0,5 mln m2 tkanin obiciowych i wyrobów igłowych. Szczególnie istotnym osiągnięciem było skuteczne wejście na zagraniczne rynki zbytu, m.in. rynki krajów arabskich. W latach 1975 - 1976 na rynek arabski eksportowano 40% produkcji, a w 1979 r. już 60%.
  W roku 1974 w drodze konkursu ogłoszonego wśród pracowników fabryka zyskała nową nazwę FABRYKA DYWANÓW DYWILAN. Dywilan był najważniejszym polskim producentem dywanów wełnianych.

  Początek lat 90. przeszedł do historii firmy jako okres typowych problemów dla większości przedsiębiorstw przemysłu lekkiego w kraju. Naszą firmę również dotknęły problemy związane z:

   przeciwdziałaniem spadkowi produkcji i trudnościom rynkowym,
   koniecznością ograniczenia zatrudnienia,
   zadłużeniem wobec budżetu,
   wyborem tempa i formy prywatyzacji,
   wcześniejszym wprowadzeniem dywidendy i popiwku.

  Na problemy finansowe duży wpływ miała wojna w Zatoce Perskiej, która przerwała znaczne dostawy na tamtejszy rynek. Z dnia na dzień fabryka pozostała z nie wysłanymi kobiercami, za co z kolei budżet państwa obciążył fabrykę karą za ponadnormatywne zapasy.
  Producent dywanów nie sprostał tym wyzwaniom i narastające zadłużenie doprowadziło do ogłoszenia w czerwcu 1999 upadłości przedsiębiorstwa. Budynki i maszyny kupiło kilkunastu prywatnych przedsiębiorców, dokumenty przekazano do archiwum i Muzeum Włókienniczego, a dywany propagandowe i okolicznościowe do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce koło Puław.
  Historia - Rozwit i Upadek Historia - Rozwit i Upadek
  Historia - Rozwit i Upadek Historia - Rozwit i Upadek

 • Dzisiaj - 2000 -

  W październiku 2000 syndyk masy upadłościowej FD Dywilan wystawił na sprzedaż poszczególne części majątku upadłego przedsiębiorstwa. Prywatna, łódzka firma J.Jakubiak S.A. chcąc nadal produkować polskie dywany kupiła ok. 12% nieruchomości wraz z parkiem maszynowym, znakiem towarowym DYWILAN oraz prawem do wykorzystania dotychczasowego wzornictwa. I tak rozpoczęła się nowa era DYWILANU, nowy czas rozwoju i dążenia do utworzenia samodzielnej firmy pod nazwą DYWILAN Polskie Dywany Wełniane, skoncentrowanej na produkcji i sprzedaży dywanów wełnianych. Mając na uwadze przede wszystkim dobre dywany klasyczne. W roku 2002 DYWILAN rozpoczął współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, która jako jedyna w Polsce prowadzi pracownię projektowania dywanu i gobelinu. Efektem tej współpracy jest stworzenie profesjonalnej Pracowni Plastycznej, które owocuje systematycznym wprowadzaniem na rynek nowych kolekcji dywanów:

   2003 - kolekcja ATENA, odważne i nowoczesne wzorniczo dywany wełniane
   2004 - kolekcja LUMINA - innowacyjna kolekcja dywanów wełnianych z domieszką jedwabiu
                 wiskozowego oraz kolekcja MUZA - kolekcja reliefowanych dywanów akrylowych
   2005 - kolekcja DYWILAN DESIGN to ekskluzywna kolekcja wełnianych dywanów tuftowanych,
                 gdzie każdy może sam zaprojektować swój dywan; umożliwienie zaprojektowania
                 indywidualnego dywanu na stronie internetowej: www.dywilan-design.pl
   2006 - kolekcje dywanów wełnianych TIMUR i LIRA
   2007 - kolekcja dywanów wełnianych INCA
   styczeń 2008 - kolekcję dywanów wełnianych TOP double point effect - klasyczne dywany
                               najwyższej jakości oraz kolekcja OMEGA - dywany z uniwersalnym wzornictwem
                               w korzystnej cenie
   czerwiec 2008 - kolekcja dywanów wełnianych MIRAGE double point effect w designerskim
                                 wzornictwie

  W roku 2008 również dzięki wsparciu z funduszy europejskich kupiliśmy i zainstalowaliśmy nowe, 8-kolorowe, najnowocześniejsze w Polsce krosno dywanowe. Nowe krosno znacznie zwiększyło zdolności produkcyjne oraz korzystnie wpłynęło na możliwości projektowania nowych wzorów i kolekcji. Obecność Dywilanu od roku 2009 na największych międzynarodowych targach pokryć podłogowych DOMOTEX w Hanowerze potwierdza, iż polskie dywany i chodniki są równie dobrze odbierane na często różnorodnych rynkach zagranicznych, a ich jakość jest porównywalna z jakością wyrobów wielu światowych producentów.

  Od 17 sierpnia 2009 nastąpiła zmiana nazwy firmy z J.Jakubiak S.A. na Dywilan S.A.. Zmiana miała na celu pełną identyfikację z funkcjonującą marką handlową, ułatwienie klientom zasad komunikacji, a przede wszystkim doprowadzenie do wzrostu rozpoznawalności marki wśród klientów na rynku polskim i rynkach zagranicznych. Zgodnie z polskim prawem Dywilan nie jest już tylko marką będącą w posiadaniu prywatnej firmy lecz firmą DYWILAN S.A.

  Dzisiejszy producent dywanów DYWILAN to średniej wielkości firma zatrudniająca poniżej 50 osób. Pracownikami produkcji są w dużej mierze osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem włókienniczym. Zespół "pozaprodukcyjny", to zespół młodych pasjonatów dywanów, którzy jeszcze w 1999 roku nie mieli nic wspólnego z dywanami...
  Jako rodzinne przedsiębiorstwo, DYWILAN jest bardzo elastyczny, szybko reaguje na zmiany zachodzące na rynku i potrzeby indywidualnych odbiorców. Jako jedna z niewielu firm DYWILAN może wyprodukować dywany maszynowe o rozmiarach niestandardowych zarówno dla instytucji, jak i dla osoby prywatnej. Istnieje również możliwość zaprojektowania dywanu tuftowanego według swojego indywidualnego, niepowtarzalnego projektu.
  Historia - Dzisiaj Historia - Dzisiaj Historia - Dzisiaj
  Historia - Dzisiaj Historia - Dzisiaj

 • Misja

  Być krajowym liderem w produkcji i sprzedaży dywanów wełnianych i wysokiej jakości sztucznej trawy. Zapewnić najlepszy serwis i elastyczność w realizacji potrzeb klientów.

 • Nagrody

  Potwierdzeniem wysokiego poziomu oferowanych wyrobów są nagrody, jakie na przestrzeni lat zdobył producent dywanów DYWILAN:
   Certyfikat "PRZEDSIĘBIORSTWO FAIR PLAY" 2008
   II miejsce w głosowaniu Łodzian w X Edycji Specjalnej Konkursu Prezydenta Miasta Łódź
      Proponuje 2008
   Kamerton Innowacyjności 2008
   Lider Nowoczesnych Technologii 2008
   Nagroda Gospodarcza Wojewody Łódzkiego 2008
   Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi Łodź Proponuje 2004
   Nagroda Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Dobry Wzór 2004 promująca nowoczesne,
      wyprzedzające swoją epokę wzornictwo
   Nagroda dla dywanu SEMIRAMIDA w 2004 od czasompisma Podłogi i Ściany
   Wyróżnienie za najlepszy wyrób targów Interflat 2004 w kategorii artykułów wyposażenia wnętrz
   Nagroda dla dywanu MOZAIKA na targach w Kownie 2001

 • Realizacje

  Produkowane przez nas dywany i chodniki dywanowe zdobią tak prestiżowe miejsca jak:

   Kancelaria Prezydenta RP
   Ministerstwo Sprawiedliwości
   Pałac Poznańskiego w Łodzi Muzeum Historii Miasta Łodzi
   Katedra Św. Jana w Warszawie
   Kurie Metropolitalną w Warszawie
   Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze
   Pałac Prymasów Polski
   Zamek Królewski w Warszawie
   Ambasada RP w Paryżu
   Ambasada RP w Kijowie
   Ambasada RP w Kopenhadze
   Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
   Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
   Sąd Rejonowy w Kwidzynie
   Prokuratura Apelacyjna w Łodzi
   Urząd Miasta Lublina
   Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta
   Łódzki Dom Kultury
   Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie
   Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie
   Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi
   Uniwersytet Medyczny w Łodzi
   Politechnika Łódzka
   Akademia Muzyczna w Łodzi
   Kościół Św. Anny w Łodzi
   Parafia Bożego Ciała w Poznaniu
   Parafia NMP Matki Kościoła w Warszawie
   Parafia Św. Mateusza w Pułtusku
   Parafia Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim
   Parafii Bożego Ciała w Poznaniu
   Parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie
   Parafii Św. Mateusza w Pułtusku
   Parafii Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim
   Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Żarkach
   Muzeum Miejskie Wrocławia
   Muzeum Sztuki w Łodzi
   Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
   Muzeum Zamkowe w Pszczynie
   Muzeum Kinematografii w Łodzi
   Sanatorium Uzdrowisko Pod Tężniami w Ciechocinku
   Restauracja Spatif w Łodzi
   Restauracja i Hotel SPA Pałac Piorunów w Kwiatkowicach koło Łodzi
   Sanatorium Teresa w Jedlinie Zdrój


 

 
Facebook
x
Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plków cookies.